Koronny leżakowany w beczkach dębowych
Tennessee whiskey:
Miód pitny w zapachu typowo miodowy z pojawiającymi się nutami dobrze zwęglonej beczki, karmelu miodowego i wanilii. W smaku słodki jak na miód pitny dwójniak przystało, wyczuwalne nuty wanilii, dębu, delikatne posmaki cytrusowe. Finisz długi, pełny, zachęcający do sięgnięcia po więcej.
Bourbon whiskey:
Miód pitny w zapachu typowo miodowy z nutami aromatycznymi dębu, wanilii, przypraw korzennych. W smaku słodki jak na miód pitny dwójniak przystało, waniliowy, delikatnie karmelowy i lekko dębowy. Finisz długi, pełny, miodowo – dębowy.
Brandy:
Miód pitny w zapachu typowo miodowy z nutami aromatycznymi dębu, miodu i owoców. W smaku słodki jak na miód pitny dwójniak przystało, miodowy, dębowy i owocowy. Finisz długi, pełny, miodowo – dębowo – owocowy.
Czerwone wino:
Miód pitny w zapachu typowo miodowy z bardzo delikatnymi nutami aromatycznymi dębu, dużo mocniejszymi miodu i owoców. W smaku słodki jak na miód pitny dwójniak przystało, smaki typowo miodowe, stosunkowo słabo wzbogacone smakami z beczki, pojawia się lekka owocowość i bardzo delikatna cierpkość. Finisz dość długi i pełny ale nie tak złożony jak w pozostałych miodach.
Miód pitny dwójniak “Jubileuszowy”
30 lat temu - 12 listopada 1991 roku - firma PPHU Pasieka Maciej Jaros uzyskała wpis do ewidencji firm w Urzędzie Gminy Tomaszów Mazowiecki. Tak dawno, a jednocześnie tak niedawno.
Naszą tradycją jest, że na okrągłe rocznice naszej firmy tworzymy miód pitny Jubileuszowy.
Nie inaczej jest w tym roku. Do tematu podeszliśmy jednak nostalgicznie. Zarówno butelka, etykieta jak i zawartość nawiązują do naszego pierwszego miodu pitnego w butelce ceramicznej. Nie wiem czy wiecie, ale nasze pierwsze miody pitne leżakowały w beczkach dębowych. Trzeba było prawie trzydziestu lat, abyśmy powrócili do korzeni. Obecny miód pitny Jubileuszowy najpierw leżakował trochę ponad trzy lata w zbiorniku, a potem wlaliśmy go na całe 6 miesięcy do dębowych beczek po bourbonie.
Ze względu na to, że już sam miód pitny zrobiony był z niezwykle aromatycznych miodów pszczelich, a potem leżakowany w beczkach, uzyskał niezwykłą głębię smaku.
Wiśniak i Czeremszak – to dwa miody pitne, które stanowią całość serii limitowanej. Co roku do butelek trafia zaledwie kilkadziesiąt litrów każdego z nich. Produkowane są na bazie soków owocowych z czeremchy i starych odmian wiśni. Soki mieszamy z miodem i poddajemy fermentacji. Dzięki takiemu procesowi uzyskujemy miody pitne bogate w smaki, pełne i bezkompromisowe.
Zawartość alkoholu około 15%.